نقشه برداری مغز برای تشخیص بیماری ها ادعایی دروغین استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دکتر مجتبی زارعی روز یکشنبه در نشست خبری چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران اظهار کرد : عده ای در مطب ها با گرفتن یک نوار مغز و چند عکس رنگی ادعا می کنند که نقشه برداری مغز انجام داده اند و مبالغ سنگینی از بیمار مطالبه می کنند؛ درحالی که اینها هیچ کمکی به پزشک معالج و بیمار نمی کند و از نظر علم پزشکی منسوخ است.
وی افزود : نقشه برداری مغز کار بسیار پیچیده ای است که نیاز به کار گروهی جمعی از متخصصان رشته های پزشکی و مهندسی دارد و تاکنون هیچ تیمی که بتواند اینکار را انجام دهد در ایران تشکیل نشده است.
زارعی اظهار کرد: شاید یک مهندس پزشکی بتواند با یک دستگاه نقشه برداری کار کند اما توان تفسیر تصویر گرفته شده را نداشته باشد یا اینکه یک متخصص مغز و اعصاب بتواند تصویر گرفته شده را تفسیر کند اما نتواند روند تحلیل آن و بیماری را انجام دهد؛ در روند درمان بیماری زمانی که به مرحله برداشتن قسمتی از مغز می رسند، هیچ خطایی پذیرفته نیست و درحال حاضر هیچ تیمی که بتواند با این درجه از اطمینان اطلاعات لازم را در اختیار جراحان قرار دهد، شکل نگرفته است.
دبیر علمی چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران گفت: نقشه برداری مغز در زمینه تشخیص افتراقی برخی بیماری ها کاربرد دارد و کاربرد درمانی ندارد و تاکنون به مرحله ای رسیده است که می تواند تنها به نقشه جراحی کمک کند تا به منطقه ای از مغز که نباید، دست زده نشود.
وی ادامه داد: تاکنون انبوهی از تحقیقات در زمینه نقشه برداری از مغز در سطح دنیا انجام شده است اما نقشه برداری که کاربرد درمانی داشته و به مرحله کلینیک سرویس رسیده باشد، هنوز هیچ کشوری دست نیافته است.
زارعی گفت: مساله در این زمینه، بود یا نبود دستگاه های پیشرفته نیست چراکه دستگاه های زیادی وجود دارد و ما به سمتی پیش می رویم که بتوانیم از دستگاه های موجود استفاده بهینه کنیم و خدمات ویژه ای را در زمینه تشخیص بیماری های مغز و اعصاب ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه پژوهشکده دانش های بنیادی و پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی دانشگاه شهید بهشتی نقشه برداری مغز را در ایران در سطح تحقیقاتی انجام می دهند، افزود: پژوهشکده فناوری های پزشکی تاکنون بدون هیچ حمایتی اقدامات تحقیقاتی در حوزه نقشه برداری مغز را انجام داده و بزرگترین موفقیتی که طی چهار سال گذشته کسب کرده، جذب 10 نفر از متخصصان و محققان ایرانی این حوزه از سایر کشورهای دنیا بوده است.
زارعی افزود: برای پیشرفت این حوزه نیاز به تجهیزات پیشرفته تر و بودجه لازم است و باید سازمان هایی که وظیفه حمایتی در این زمینه دارند، به وظایف خود عمل کرده و این علم را یاری کنند.
رئیس پژوهشکده علوم و فناوری های پزشکی خاطرنشان کرد: درحال حاضر میزان تحقیقاتی که در این زمینه در ایران انجام شده، در حد قابل قبولی نبوده است و کمبودهایی در این زمینه داریم، البته این رشته در تمام دنیا تازه و جوان است و ما می توانیم از این فرصت استفاده کرده و تلاش کنیم خود را در خط مقدم این علم در سطح دنیا قرار دهیم.
چهارمین همایش نقشه برداری مغز ایران با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی از کشورهای آلمان، انگلیس، آمریکا و دانمارک از سوم تا پنجم آبان ماه در مرکز همایش های بین المللی ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.
علمی 1834**1440
خبرنگار: شفیعی** انتشار: گلشنانتهای پیام /*


پاسخ دهید