روسیه از پارالمپیک زمستانی 2018 محروم شدبه گزارش اسپوتنیک به نقل از منبع خبری R-Sport که روز پنجشنبه انتشار یافت، تصمیم محرومیت کمیته پارالمپیک روسیه (RCC) و سلب حق عضویت در این سازمان در نشست ابوظبی گرفته شده است.
فیلیپ کریون رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک در این باره اعلام کرده که تیم پارالمپیک روسیه نمی تواند در مسابقات بین المللی از جمله بازی های 2018 در پیونگ یانگ کره جنوبی شرکت کند.
بنا به این گزارش پس از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده توسط روسیه برای جلوگیری از این اقدام، رای محرومیت صادر شد.
پائول کلوفوف وزیر ورزش روسیه نیز در واکنش به این موضوع گفته است: تصمیم گرفته شده را بررسی می کنیم و همراه کمیته پارالمپیک تصمیم مشترک خواهیم گرفت. برای چنین وضعیتی آماده بودیم.
پس از بازی های المپیک زمستانی 2014 سوچی، شماری از ورزشکاران روسیه هدف اتهام استفاده از مواد نیروزا قرار گرفتند که منجر به اعلام محرومیت های گسترده المپیکی و پارالمپیکی علیه این کشور شد.
پارالمپیک زمستانی 2018 پیونگ جانگ اسفندماه و پس از بازی های المپیک زمستانی برگزار می شود.
روسیه افزون بر محرومیت کامل پارالمپیکی اعلام شده سال 2016، در المپیک نیز بیش از 100 ورزشکار محروم شده دوپینگی داشت که از جمله شامل تیم های مدال آور دو و میدانی زنان و مردان و وزنه برداری نیز می شد.
دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه نیز محرومیت کامل ورزشکاران پارالمپیکی روس از حضور در رقابت های ریو 2016 را به دلیل اتهام استفاده گسترده از داروهای نیروزا در این کشور «بیشرمانه» خواند.
وی اعلام کرده بود: محرومیت ورزشکارانی که برای حضور در رقابت های پارالمپیک تلاش کرده بودند، اقدامی بیشرمانه است.
براساس نتایج تحقیقات وادا که سال گذشته انتشار یافت، روسیه با 148 مورد تایید شده نقض مقررات برای سال 2014 در صدر این فهرست جهانی قرار گرفته است و سپس ایتالیا با 123 و هند با 96 مورد دوپینگ تایید شده در رده های دوم و سوم هستند.
روسیه پیشتر نیز با اشاره به اینکه اتهام های مطرح علیه ورزشکاران این کشور مبنی بر استفاده سازمان یافته از مواد نیروزا و اعلام محرومیت های پیاپی، فشار سیاسی است، اعلام کرده که در زمان حاضر مساله استفاده از مواد نیروزا برای کشورهای زیادی مطرح است، ولی در باره آنها اقدامی نمی شود.
اروپام 1516 انتشار دهنده: هادی مولوی نیاانتهای پیام /*


پاسخ دهید