تشدید تدابیر امنیتی در آستانه آغاز لیگ قهرمانان اروپابه گزارش روز سه شنبه تارنمای خبری گاردین، رقابت های مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا امشب و فردا شب در سراسر این قاره برگزار می شود. مسئولان امنیتی و ایمنی باشگاه ها و فدراسیون های فوتبال اروپا هفته گذشته در کنفرانس سالیانه امنیت و ورزشگاه در مونیخ شرکت کردند. اتحادیه فوتبال اروپا و اتحادیه اروپا این کنفرانس را به منظور بررسی تازه ترین راهبردها برای پیشگیری از حملات تروریستی برگزار کردند.
از ماه مه گذشته که در حمله انتحاری در منچستر انگلیس 22 تن کشته شدند، مسئولان امنیتی توجه خود را به خروج ایمن تماشاگران از ورزشگاه ها متمرکز کرده اند.
براین اساس نیروهای پلیس اطراف ورزشگاه ها به گشت زنی می پردازند و قبل از باز شدن درهای خروج در پایان مسابقات با دوربین های مدار بسته بررسی هایی انجام می شود.
یوفا در ماه ژوئن به مسئولان امنیتی باشگاه ها توصیه هایی ارائه کرد. نظارت بر بیرون ورزشگاه ها در روزهای غیر مسابقه همانند روزهای مسابقه برای کشف عملیات شناسایی تروریست ها از جمله این توصیه ها بوده است.
یوفا برای ناظران در باشگاه ها و فدراسیون ها در 55 کشور عضو نشست های کارشناسی ضد تروریسم برگزار می کند. لیگ برتر انگلیس نیز تابستان امسال جلسات کارشناسی ضد تروریسم برای باشگاه ها برگزار کرد. بسیاری از باشگاه های مهم مانند لیورپول، آرسنال و منچستریونایتد موانعی را در اطراف ورزشگاه ها نصب کرده اند و چند حلقه بررسی امنیتی شامل بازرسی از کیف افراد انجام می شود.
بعد از حملات تروریستی پاریس در نوامبر 2015 ، تمرکز ورزشگاه ها ایمنی هواداران در ورود به مسابقات بود. بعد از عملیات انتحاری منچستر محافظت از مردم هنگام خروج نیز مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین بروز یک حادثه در مسابقه کریکت در انگلیس باعث شده است موضوع حفاظت از ورزشگاه ها نیز در تمام طول مسابقات مد نظر باشد.
استیو فردریک یک کارشناس سمتقل ایمنی و امنیت گفت که حملات تروریستی پاریس و استانبول که طی آن 38 تن در بمب گذاری خارج ورزشگاه بشیکتاش کشته شدند، باعث ایجاد تحول در نگرانی های امنیتی فوتبال اروپا شد.
وی گفت: حملات منچستر نشان داد هیچ رویدادی دیگر کم خطر نیست. استادیوم ها، باشگاه ها و اتحادیه های ملی تدابیر امنیتی ضد ترورسیتی خود را ارتقا داده اند.
در طول مسابقات، تماشاگران متوجه برخی از این تغییرات نمی شوند. ماموران با لباس معمولی مراقب هرگونه رفتار یا ظاهر مشکوک هستند. اما تماشاگران ممکن است هنگام نزدیک شدن به ورزشگاه ها متوجه حفاظت چند لایه شوند.
کنفرانس یوفا به باشگاه ها و نیروهای پلیس هشدار داد که اجازه ندهند تشدید تدابیر امنیتی باعث اتخاذ رویکرد پلیسی سخت گیرانه ای در مسابقات فوتبال شود.
یوفا و نهادهای قانونگذاری در اروپا کنترل مشارکت جویانه تر را در مسابقات فوتبال ترویج می کنند؛ چرا که به این نتیجه رسیده اند تنش را کاهش می دهد و احتمال درگیری بالقوه با هواداران را کمتر می کند.
یوفا بیشتر کشورها را ترغیب کرده است که از رویکرد بریتانیا که بیشتر هواداران را مطیع قانون می شناسد، تبعیت کنند و فقط گروه های اثبات شده اوباشگری را محروم کنند.
به گفته مسئولان امنیتی، تصاویر تلویزیونی از درگیری پلیس با هواداران جو خصمانه تری را در فوتبال ایجاد می کند. آنها از باشگاه ها و مسئولان خواستند رویکرد نوین ایمنی، خدمات و امنیت را دنبال کنند.
ورزشی**1584**1368
مترجم:مولوی**انتشار: خیراله شفیعیانتهای پیام /*


پاسخ دهید