افزایش 30 درصدی شرکت کنندگان در رقابت های قهرمانی سنگ نوردیمهدی داورپور جمعه در حاشیه برگزاری چهارمین دوره مسابقات قهرمانی سنگ نوردی نونهالان و نوجوانان به میزبانی شاهرود، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: هدف از برگزاری این مسابقات استعدادیابی و پشتوانه سازی برای سنگ نوردی کشور و آشنایی خانواده ها با این رشته و شرایط فنی، امکانات و تجهیزات مورد نیاز است.
وی آموزش غیر مستقیم به کودکان را یکی دیگر از اهداف برگزاری این رقابت ها برشمرد و گفت: در رده های پایین تر، ورزشکاران با حضور در مسابقات اطلاعات جدیدی به دست آورده و برای شرکت در مسابقات بالاتر آماده می شوند.
مسوول کارگروه مسابقات و لیگ فدراسیون کوهنوردی با اشاره به تشکیل این کارگروه از سال 93، بیان کرد: در نیمه نخست سال رقابت های قهرمانی کشور و در نیمه دوم هم جام فجر به عنوان مهم ترین مسابقات این فدراسیون در رشته های گوناگون برگزار می شود.
داورپور با تاکید بر لزوم توجه به ورزش سنگ نوردی، یادآور شد: سنگ نوردی داخل سالن در آستانه المپیکی شدن است و در کشورهای مختلف ورزشکاران بسیاری را به خود جذب کرده است.
وی با بیان اینکه فدراسیون کوهنوردی فقط وظیفه برگزاری مسابقات را برعهده ندارد، افزود: آموزش به ورزشکاران نیز یکی از سرفصل های کاری این فدراسیون بوده و در این راستا آموزش به مربیان و داوران را به طور مستقیم انجام می دهد.
مسوول کارگروه صعودهای ورزشی فدراسیون کوهنوردی همچنین با اشاره به پیروزی های ورزشکاران ایرانی در صعود به قله های بلند دنیا، گفت: استقبال از ورزش های طبیعی بویژه کوهنوردی و سنگ نوردی داخل سالن، سبب فعالیت های چشمگیری در عرصه های بین المللی در سال های گذشته شده است.
داورپور درباره تخریب های انجام شده در دامنه کوه چهار هزار متری شاهوار در شاهرود هم گفت: فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران مخالف تخریب و صدمه زدن به محیط زیست است تا جایی که هیات های کوهنوردی کوشش می کنند با ارتقاء سطح فرهنگی و آموزشی جامعه، جلوی چنین رخدادهایی را بگیرند.
وی تاکید کرد: کوه ها تامین کننده آب شیرین و پشتوانه تامین جبهه هوای سالم برای یک منطقه بوده و بر همه کوهنوردان واجب است که طبیعت را همان طور که تحویل گرفتند به نسل بعد هم تحویل دهند.
داورپور ادامه داد: فدراسیون کوهنوردی دارای کارگروه محیط زیست است و در این کارگروه برای استفاده بهینه از طبیعت فرهنگ سازی می شود.
چهارمین دوره رقابت های قهرمانی سنگ نوردی نونهالان و نوجوانان در دو گروه پسران و دختران، با حضور 300 ورزشکار روزهای 17 و 18 شهریور به میزبانی شاهرود در حال برگزاری است.
7359/6167 خبرنگار: مهسا شانیان ** انتشار دهنده : محسن شاکریانتهای پیام /*


پاسخ دهید